Copyright 2016 Op.Dr.Cengiz GiDENER.
SÜNNET SONRASI
Eve gelir gelmez külotu ve üzerine konan gazli bez alinarak, istirahat etmeli ve koruyucu bir kap ile kapatilmalidir. ( Yogurt kabi, köpük bardak...v.s)
AGRININ ÖNLENMESI
Yapilan uyusturucu ilacin etkisi 4 - 6 saat kadar sürmektedir. Bu nedenle sünnet baslangiç saatinizden 3 saat sonra PEDIFEN srp ya da APRANAX tablet veriniz.
Ilaç vermenize ragmen agri olursa TAMOL, CALPOL, TYLOLgibi parasetamol grubu ilaçlardan, yine devam ederse NOVALGINtablet,ya da damla verebilirsiniz. Hala sikayeti olan çocuklarda NOVALGIN ampul yada ATARAX surup kullanilabilinir.
UYUSTURMA
Uyusturucu ilacin etkisi azalirken tekrar uyusturmak için sünnet baslangiç saatinden 3 saat sonra EMLApomad'i sürmeye baslayiniz ( 15 dk da bir nemlenecek kadar, sünnet olan kesik bölgeye ve üzerini kaplayacak kadar) bu islemi 1 saat kadar yapiniz. Pomat sürdükten sonra pihtilar eridigi için yara kenarlarindan hafif kan sizmasi olabilir
YAPISIKLIK VARSA
Eger sünnet derisinde yapisiklik varsa (kirmizi renkli alanlar seklinde gözlenir) EXCIPIAL HYDRO- BEPHANTHOL pomadini sünnet günü aksam ve 1 gün sonra sabah ve aksam 3 kez sürünüz. 2 gün sonra hala sari iltihap benzeri görüntü varsa bir gün daha devam ediniz. Yapisiklik yoksa bunu kullanmaniza gerek yoktur. Pipide gömüklük olan çocuklarda yapismayi engellemek için etrafina bastirarak pipiyi disari çikartip pomat sürülemezse sünnet sonrasi yapisiklik olabilir.
ANTIBIOTIK KULLANIMI
Penis vücüdun kanlanmasi en çok olan yapilardan biri oldugu için pratikte enfeksiyon görülme riski çok düsük oldugundan sünnet sonrasi kullanimi gerekli degildir.
IDRARDA YANMA :
Idrar yaparken yanma olursa idrar yapma deligine 5 dk önceden EMLA/JETEX pomat sürerseniz bu sikâyetini engelleyebilirsiniz.
KASINTI
Sünnet sonrasi rahatsiz edici kasintilar olursa EMLA /JETEX pomat sürerseniz geçici olarak bu rahatsizligi azaltmaktadir. Bunu gerektigi kadar kullanabilirsiniz.
ALTTA NEMLENME
Sünnet sonrasi penis altinda pomat ve akintilar birikerek nemli görüntü olusturabilir, bu durum da yan yatirilma ile ya da batticon dökülerek nemli görüntü engellenebilir. Günde 2-3 kez sürülmesi yeterlidir nemlenme geçene kadar kullanilabilinir.
KANAMA
Sünnet sonrasi yara kenarlari açik birakildigi için hafif sizinti seklinde kanama olabilir, uyusuk iken gazli bez ile silebilirsiniz fakat 4 saat geçtikten sonra agri duyulabilecegi için kendi haline birakilip kabuk baglanmasi beklenmelidir. Devam eden sizintilar BATTICON sol dökülerek engellenebilinir. Ya da gazli bez ile 2-3 tur sarilarak birakilir 5.nci gün ilik su ile çikmasi saglanabilir. Ilk gün disindaki kanamalr sürtünme, idrar yaparken penisin tutulmasi yada gece uyku sirasinda kasimalara bagli olusur. Ilsk gün disindaki kanamalar ne akdar siddetli olursa olsun kendiliginden durur, olusan kabuklarin tekrar tahris olmamasi için batticon ile sertlesmesi saglanmalidir.
KÜLOT GIYILMESI
Sünnet sonrasi ilk 5 gün külot giyilmesi agri hissine neden olabilir bu günlerde külot giyilmesi için israrci olunmamalidir. Mutlaka giyilmesi gerekiyorsa köpük kâgit bardak yerlestirilerek agri duyulmasi engellenebilir. Kabuklar dökülmeden külot giyilmesinde yapisarak kopacagindan 3-4 gün tekrar yara bakimi yapilmasi gerekir.
IPLIKLER
Ipliklerin kaybolmasi en erken 3ncü haftadan sonra baslar. Oturma banyolari süresi ve sikligi az tutusursa ipliklerin kaybolma süreleri uzar.

UYKUDA AGRI
Geceleri peniste sertlesme oldugunda uyku sirasinda ani agrilar olabilir. Bu zamanla azalip kaybolacaktir. Gece yatarken excipial lypo kremi sürülürse esneklige izin vereceginden sikayetleri azalabilir.
SARIRENKLI AKINTI
Sürülen pomatlar ve yara yerinden akan sivilar (ödem sivisi) sari renkte görüntüler olusturabilir, bunlar iltihap degildir. Kurudukça kabuk tutacaktir. Banyo ile düzelir. Pecete yada pamukla silinirse tahrise neden olacagindan yara iylesmesini geçiktiririr.
SISLIK
Sünnet derisinde hareketlilige ve bünyeye bagli olarak 2.-3. günlerde ödem dedigimiz sislik ve kizariklik olusur. 5. günü süratle azalarak genellikle ilaç kullanimi gerekmeden 2-3 günde kaybolur. Idrar yaparken zorlanmaya neden oldugunda sünnet bölgesi ACID BORIK eau de %3 100 cc solüsyonu ile islatilmis gazli bez etrafina sarilarak kurumaya birakilir, kurudukça islem tekrarlanir bunun 2 gün boyunca yapilmasi yeterlidir.
KAKA ILE BULASMA
Sünnet sonrasi bez baglanan bebekelrde kaka ile bulasma siklikla olabilmektedir. Bu durumda kaynatilmis iliklastirlmis su, yada 1 litreye 10cc ilave edilmis BETADINE sol ile dökülerek yasa bir küvet içine bebek koyularak temizlenebilir
IDRAR YAPARKEN ZORLANMA -ÇATALLANMA
Ilk 3 gün ödeme bagli idrar çikisinda çatallanma ve zorlanma olabilir. Zorlanma çok rahatsiz edici oldugunda erken ilik suda oturma banyosu na baslanirsa bu sikayeti azalacaktir. Sünnetin 4-5 gününden sonra idrar yaparken zorlanma genelde kabuklarin koparilmasina bagli oldugundan yeniden yumusatici krem sürülmesi gerekir.
BANYO
Kabuklar, pihtilari temizlemeye çalisirsaniz oglunuzun cani aciyacaktir. Bunlar sünnetten 3 gün sonra yapilan su içinde oturma banyolari ile kendiliginden düsecektir. Ilk banyo dus seklinde degil (su penise çarptiginda agri hissedebileceginden) mutlaka ilik su içinde oturma seklinde (ya da denize girebilir) ve en az 30 dk olmalidir, ne kadar sik yaparsaniz görüntü düzelmesi o kadar çabuk olur, su içine sabun yada sampuan kullanilabilinir.. GÜNLÜK HAYATA DÖNÜS:
Ilk 6 saatten sonra evde yürümesine izin verilmelidir.Ne kadar koruyucu davranilirsa günlük hayata dönüs o kadar uzun sürer. Koruyucu kap yada sünnet külodu ile 3.ncü günden sonra disari çikabilir. Okula gitme için en erken 7-9 gün, bisiklete binme 10 gün, havuza girme içn en az 15 gün, spor aktivitesi için en az 10 gün süre geçmesi gerekir. Bu süre çocuk yas, kisilik yapisi, aile bireylerinin davranisi, yapisal özelliklerine göre çok fazla degiskenlik gösterir.
KILOLU ÇOCUKLAR
Kilolu çocuklarda ilk 2 hafta geçtikten sonra mutlaka kasik bölgesine bastirarak penis disari çikarilarak yapisiklik olup olmadigi, yara iylesmesi disinda kirmisi renkli fazladan bir doku olup olmadigi (penis nemli kaldigindan asiri yara iylesme dokusu - granülasyon - kilolu çocuklarda olusumu siktir.) görülmeli. Kilo azalip penis disarida gözükenen kadar mantar enfeksiyonlarindan korunmak için dus yapilirken kasik bölgesine bastirilarak suyun iç kisimlarida temizlenmesi aliskanlik haline getirilmelidir. Kilolu çocuklarda penis tam disari çikmadigi için aile bireyleri - yakinlari ve sonunda çocuk tarafindan psikolojik sikintiya sokulmamasi için bunun normal oldugu zayiflayinca düzelecegi mutlaka anlatilmalidir.
IYILESME SÜRESI
Çocuk yasina ve bünyesine bagli olarak degisiklik göstermekle beraber. Erken yara iyilesme süresi 4 gün, geç yara iyilesme süresi 21 gün, tüm yara iyilesmesi ve estetik görüntü düzelmesi 6 ay - 3 yil arasinda degismektedir.

Sünnet için Dogru Adrestesiniz...
Adres
Girne caddesi 166/2 KARSIYAKA iZMiR