GSM

Facebook

Yorumlar

Email

Copyright 2016 Op.Dr.Cengiz Gidener

BEBEKLERDE  SÜNNET SONRASI 3.GÜN
Normal su ile Banyoya başlayabiliriz kabuklar kaybolana kadar krem ve vazeline devam edelim.Kabuklar dökülmesi için ılık suda en az 15 dk pipisi suda kalacak şekilde olursa daha çabuk dökülür.Banyoda sabun ve şampuan kullanbiliriz kurularken pipiye yine dokunmayalım. Kabuklar genelde 5.gunden yada 8 günden sonra tamamen kaybolur eger beze yapışırsa  tahriş olabileceginden hem bebeginizin canı acır kanama olabilir ve tekrar en başa dönmenize neden olabilir.Bu nedenle emin olana kadar krem ve vazeline devam edelim.
Ödem ve kızarıklıklar 3.günden sonra azalarak kaybolacaktır, eger kaybolmayıp aksıne artıyorsa emekleme yada surtunme gibi travma oluyor demektir, bu durumda köpük bardak yardımcı olabilir.Bebek arabası, mama sandalyesi, oto koltuğu gibi ortadan bağlı emniyet kemerli araçlara oturmasında ve yüzüstü durmasında   2. günden sonra sakınca oluşmaz.
İlk gün dısında idrar yaparken yanması olmaz devam ediyorsa ve pipi ucunda beze yapışma ya baglı kızarıklık yok ise idrar yolu enfeksiyonu acsından antibiotik kullanılması gerekebilir.
İplikler 3ncü haftadan sonra dökülmeye başlar bu zaman kadar beze yapısma riski  ve  yarayı zedeleme riski açısından bez acılıken dikkat edilmelidir.

3hf sonra ipliklerin dökülmesine kolaylık saglamak için yumuşak bir lif ile hafifce ovalayarak yıkayarak dökülmelerini kolaylaştırabilirsiniz.Eger dökülmez ve gömülü kalırlarsa ileride sıyah nokta seklinde kalabilirler. Bazı allerjik bebeklerde iplikler kaybolurken  2-3 günlük sivilce şeklinde şişlikler yapabilir bazen vucut ipliği tamamen atabilir.Bu durumda sadece dokununca hassasiyet dışında  sorun olmaz ılık suda oturma banyoları ile oluşan reaksiyonun daha çabuk bitmesi sağlanabilir.
Bebeklerde kasık yağ dokusu fazla oldugundan genellikle pipi tam ortada gözükmez gömülü şekildedir 1 yaşından sonra yürümeye başaldıkça kilo kaybederek gömüklük düzelmeye başlar.Gömülü halde oldugundan ve hiç bebekler tarafından  dokunulmadıgından etraf dokulara yapısabilir  1.5 yasından sonra bu yapışıklıkları pipisi ile oynamaya başladıgında açtıgında canını acıtabilir kırmızı halka seklinde görüntü oluşabilir. Erken sünnet olmanın bu acıdanda faydasını yasayabilmesi için her banyosunda hafif geriye dogru masaj yaparsanız yapışma olmaz.1 yasında kontrole geldiğinizde eger varsa uyuşturucu krem sürülerek hafifçe bastırarak açılmaktadır.
.

0532 2952223
0232  3822020 -3825050

Lütfen Yorumlarınızla Katkıda Bulunun...