GSM

Facebook

Yorumlar

Email

Copyright 2016 Op.Dr.Cengiz Gidener

BEBEKLERDE  SÜNNET SONRASI
Ağrının Önlenmesi:Sünnet sonrası uyuşukluk 1.5 -2 saat kadar devam etmektedir.Bu saat bitiminde ağrı başlar.2 ay altı bebeklerde ağrı genelde sorun yaratmaz, daha büyük bebeklerde ağrıyı önlmek için ağrı başlamadan 15 dk önce parasetamol şurup verilebilinir ve 4 saat sonra tekrarlanabilir.
İdrar da Yanma:Uyuşukluk bitiminden sonra ilk 3 idrar yapımından yanma oluşabilir.İlk idrar en şiddetli yanma yapar ikincisi yaklasık yarısı kadar 3ncide ise belli belirsiz huzursuzluk genelde olur. İdrar yanması oldugunda 10dk dan fazla sürdüğünde altı açılıp havalandırılır
devam ediyor ise uyuşturucu damla damaltılır 10dk. beklenir hala devam ediyorsa kilosuna uygun paranoz supposituvar yapılır.(buzdolabında tutulur, dikey olarak kesilir, fitil yerleştirildikten sonra ıkınarak çıkmasını engellemek için kalcalardan bastırlarak 10-15 sn fitilin erimesi saglanır) İkinci idrarda sıkıntısı daha az olur,üçüncü idrarda belli belirsi huzursuzluk olur. Toplam 6-8 saatte sonra bebeklerde sunnet baglı bütün sıkıntılar biter.(Pipisi beze yapışmaz ise..)

Bakım:  Bebeklerde sunnet derisi penis basına yapısık oldugundan bu bölgelerde hafif zedelenme olusur yapsık bölgeler iyileşirken kabuklanma şeklinde iyleşirler, alttaki doku düzelince kabuklar dökülmeye başlar. Kabuklar normal iyileşme sürecinin bir parçası olup beze yapışma oldugunda alt saglam dokuyuda zedeleyebileceginden  dikkat edilmesi gerekir.İlk önlem bez degişiminde mutlaka refakatçi olarak bulunun, bez dar ise bir boy buyuk bez kullanabilirsiniz,krem yeterince güvenli olmayabilir açısından pipinin beze değdiği  kısımlara katkısız vazelin koruyucu olur. Genelde 6 aylık bebeklerde bu önelmerde yeterli gelmeyebilirİlk 8 saat geçtikten yai idrar yanmaları bittikten sonra köpük bardak , gögüs silikon kalkanı, biberon kapagı gibi önlemler alınırsa aşırı hareketlere baglı olabilecek zarar  önlenebilir.
0532 2952223
0232  3822020 -3825050

Lütfen Yorumlarınızla Katkıda Bulunun...