home about contact news

IDRAR YAPARKEN ZORLANMA -ÇATALLANMA

İlk 3 gün ödeme bağlı idrar çıkışında çatallanma ve zorlanma olabilir. Zorlanma çok rahatsız edici olduğunda erken ılık suda oturma banyosu na başlanırsa bu şikayeti azalacaktır. Sünnetin 4-5 gününden sonra idrar yaparken zorlanma genelde kabukların koparılmasına bağlı olduğundan yeniden yumusatıcı krem sürülmesi gerekir.

BANYO Kabuklar, pihtilari temizlemeye çalisirsaniz oglunuzun cani aciyacaktir. Bunlar sünnetten 5 gün sonra yapilan su içinde oturma banyolari ile kendiliginden düsecektir. Ilk banyo dus seklinde degil (su penise çarptığında ağrı hissedebileceğinden) mutlaka ilik su içinde oturma seklinde (ya da denize girebilir) ve en az 30 dk olmalidir, ne kadar sik yaparsaniz görüntü düzelmesi o kadar çabuk olur, su içine sabun yada şampuan kullanılabilinir..

ALTTA NEMLENME: Sünnet sonrasi penis altinda pomat ve akintilar birikerek nemli görüntü olusturabilir, bu durum da yan yatirılma ile ya da batticon dökülerek nemli görüntü engellenebilir. Günde 2-3 kez sürülmesi yeterlidir nemlenme geçene kadar kullanılabilinir.

KANAMA : Sünnet sonrasi yara kenarlari açik birakildigi için hafif sizinti seklinde kanama olabilir, uyusuk iken gazli bez ile silebilirsiniz fakat 4 saat geçtikten sonra agri duyulabilecegi için kendi haline birakilip kabuk baglanmasi beklenmelidir. Devam eden sizintilar BATTICON sol dökülerek engellenebilinir. Ya da gazli bez ile 2-3 tur sarilarak birakilir 5.nci gün ilik su ile çikmasi saglanabilir. İlk gün dışındaki kanamalr sürtünme, idrar yaparken penisin tutulması yada gece uyku sırasında kaşımalara bağlı oluşur. İlşk gün dışındaki kanamalr ne akdar şiddetli olursa olsun kendiliğinden durur, oluşan kabukların tekrar tahriş olmaması için batticon ile sertleşmesi sağlanmalıdır.

KÜLOT GIYILMESI Sünnet sonrasi ilk 5 gün külot giyilmesi agri hissine neden olabilir bu günlerde külot giyilmesi için israrci olunmamalidir. Mutlaka giyilmesi gerekiyorsa köpük kâgit bardak yerlestirilerek agri duyulmasi engellenebilir. Kabuklar dökülmeden külot giyilmesinde yapışarak kopacagından 3-4 gün tekrar yara bakımı yapılması gerekir.

IPLİKLER: İpliklerin kaybolması en erken 3ncü haftadan sonra başlar. Oturma banyoları süresi ve sıklığı az tutuşursa ipliklerin kaybolma süreleri uzar.

GÜNLÜK HAYATA DÖNÜŞ:

İlk 6 saatten sonra evde yürümesine izin verilmelidir.Ne kadar koruyucu davranılırsa günlük hayata dönüş o kadar uzun sürer. Koruyucu kap yada sünnet külodu ile 3ncü günden sonra dışarı çıkabilir. Okula gitme için en erken 7-9 gün, bisiklete binme 10 gün, havuza girme içn en az 15 gün, spor aktivitesi için en az 10 gün süre geçmesi gerekir. Bu süre çocuk yaş, kişilik yapısı, aile bireylerinin davranışı, yapısalo özelliklerine göre çok fazla değişkenlik gösterir.

KİLOLU ÇOCUKLAR

Kilolu çocuklarda ilk 2 hafta geçtikten sonra mutlaka kasık bölgesine bastırarak penis dışarı çıkarılarak yapışıklık olup olmadığı, yara iyleşmesi dışında kırmısı renkli fazladan bir doku olup olmadığı (penis nemli kaldığından aşırı yara iyleşme dokusu - granülasyon - kilolu çocuklarda oluşumu sıktır.) görülmeli. Kilo azalıp penis dışarıda gözükenen kadar mantar enfeksiyonlarından korunmak için duş yapılırken kasık bölgesine bastırılarak suyun iç kısımlarıda temizlenmesi alışkanlık haline getirilmelidir. Kilolu çocuklarda penis tam dışarı çıkmadığı için aile bireyleri - yakınları ve sonunda çocuk tarafından psikolojik sıkıntıya sokulmaması için bunun normal olduğu zayıflayınca düzeleceği mutlaka anlatılmalıdır.

IYILESME SÜRESI : Çocuk yasina ve bünyesine bagli olarak degisiklik göstermekle beraber. Erken yara iyilesme süresi 4 gün, geç yara iyilesme süresi 21 gün, tüm yara iyilesmesi ve estetik görüntü düzelmesi 6 ay - 3 yil arasinda degismektedir.

(önemli not: Evde mutlaka gazli bez , batticon bulundurunuz)

SÜNNET SONRASI

Eve gelir gelmez külotu ve üzerine konan gazli bez alinarak, istirahat etmeli ve koruyucu bir kap ile kapatilmalidir. ( Yogurt kabi, köpük bardak...v.s)

AGRININ ÖNLENMESI : Yapilan uyusturucu ilacin etkisi 4 - 6 saat kadar sürmektedir. Bu nedenle sünnet baslangiç saatinizden 3 saat sonra PEDIFEN srp ya da APRANAX tablet veriniz.

ANTIENFLAMATUAR

ILAÇ DOZLARI

*PEDIFEN SRP

*IBUFEN SRP

*APRANAX TAB (275mg)

5-8 YAS

3 x 1

3 x 1

9-12 YAS

3 x 1. 5

 

2 x 1/2 tb

PARASETAMOL

*CALPOL SRP

*TAMOL SRP

*TYLOL SRP

4 x 1

4 x 1

4 x 1

4 x 2

4 x 2

4 x 2

 

NOVALGIN TAB

3 x 1/2

3 x 1

 

ATARAX SRP

PASSİFLORA ŞRP

3 x 1

3 x 1. 5

 

Ilaç vermenize ragmen agri olursa TAMOL, CALPOL, TYLOL gibi parasetamol grubu ilaçlardan, yine devam ederse NOVALGIN tablet,ya da damla verebilirsiniz. Hala sikayeti olan çocuklarda NOVALGIN ampul yada ATARAX surup kullanilabilinir.

UYUSTURMA : Uyusturucu ilacin etkisi azalirken tekrar uyusturmak için sünnet baslangiç saatinden 3 saat sonra EMLA pomad'i sürmeye baslayiniz ( 15 dk da bir nemlenecek kadar, sünnet olan kesik bölgeye ve üzerini kaplayacak kadar) bu islemi 1 saat kadar yapiniz. Pomat sürdükten sonra pihtilar eridigi için yara kenarlarindan hafif kan sizmasi olabilir

YAPISIKLIK VARSA : Eger sünnet derisinde yapisiklik varsa (kirmizi renkli alanlar seklinde gözlenir) EXCIPIAL HYDRO pomadini sünnet günü aksam ve 1 gün sonra sabah ve aksam 3 kez sürünüz. 2 gün sonra hala sari iltihap benzeri görüntü varsa bir gün daha devam ediniz. Yapisiklik yoksa bunu kullanmaniza gerek yoktur. Pipide gömüklük olan çocuklarda yapismayi engellemek için etrafina bastirarak pipiyi disari çikartip pomat sürülemezse sünnet sonrasi yapisiklik olabilir.

ANTİBİOTİK KULLANIMI

Penis vücüdun kanlanması en çok olan yapılardan biri olduğu için pratikte enfeksiyon görülme riski çok düşük olduğundan sünnet sonrası kullanımı gerekli değildir.

IDRARDA YANMA : Idrar yaparken yanma olursa idrar yapma deligine 5 dk önceden EMLA pomat sürerseniz bu sikâyetini engelleyebilirsiniz.

KASINTI : Sünnet sonrasi rahatsiz edici kasintilar olursa EMLA pomat sürerseniz geçici olarak bu rahatsizligi azaltmaktadir. Bunu gerektigi kadar kullanabilirsiniz.

UYKUDA AGRI Geceleri peniste sertlesme oldugunda uyku sirasinda ani agrilar olabilir. Bu zamanla azalip kaybolacaktir. Gece yatarken excipial lypo kremi sürülürse esnekliğe izin vereceginden şikayetleri azalabilir.

SARIRENKLI AKINTI Sürülen pomatlar ve yara yerinden akan sivilar (ödem sivisi) sari renkte görüntüler olusturabilir, bunlar iltihap degildir. Kurudukça kabuk tutacaktir. Banyo ile düzelir. Pecete yada pamukla silinirse tahrişe neden olacagından yara iyleşmesini geçiktiririr.

SISLIK Sünnet derisinde hareketlilige ve bünyeye bagli olarak 2.-3. günlerde ödem dedigimiz sislik ve kizariklik olusur. 5. günü süratle azalarak genellikle ilaç kullanimi gerekmeden 2-3 günde kaybolur. Idrar yaparken zorlanmaya neden oldugunda sünnet bölgesi ACID BORIK eau de %3 100 cc solüsyonu ile islatilmis gazli bez etrafina sarilarak kurumaya birakilir, kurudukça islem tekrarlanir bunun 2 gün boyunca yapilmasi yeterlidir.

KAKA İLE BULAŞMA Sünnet sonrası bez bağlanan bebekelrde kaka ile bulaşma sıklıkla olabilmektedir. Bu durumda kaynatılmış ılıklaştırlmış su, yada 1 litreye 10cc ilave edilmiş BETADİNE sol ile dökülerek yasa bir küvet içine bebek koyularak temizlenebilir.

 

    Sünnet Nedir
    Sünnet Tarihçesi
    Sünnet Lokal
    Sünnet Genel
    Sünnet Sonrası Sorular
    Sünnet Sonrası Sorunlar
   

Süt Çocuğu Sünneti

Infant circumcision
   

Yenidoğan Sünneti

    Sık Sorulanlar
    Sünnet Teknikleri
    Hastalıklar
    Site Meter

süt çcocouğu sünneti

 

 

ofis

Sünnet sonrası sık yapılan hatalar

•  Aksi söylenmedikçe sünnet sonrasi gazli bezin alinmasinin unutulmasi:

•  Ilk saatlerde istirahat edilmeyip çok fazla harekete izin verilmesi:

•  Sünnet sonra uyusturucu pomad sürülmesinin unutulmasi:

•  Sünnet sonrasi agri kesici ilaç verilmesinin geç kalinmasi:

•  Sünnet sonrasi idrar yaparken penis tutulup ikinilmasi:

•  5.nci gün banyonun yapilmamasi:

•  Kasinti sirasinda kabuklarin kaldirilmasi:

•  Banyo yaptiktan sonra kabuklar düsmemisse iç çamasiri giydirilmesi:

•  Kilolu çocuklarda penise bastirip krem sürülememesi:

•  Sari renkli akintilarin iltihap sanilarak antibiyotik baslanilmasi:

•  Uzun süre yatmasina izin verilen çocuklarda penis altinda nemlenme:

•  Sünnet öncesi penis etrafinda mantar enfeksiyonun fark edilmemesi:

 
Designed by Cengiz Gidener